Domžalčani so po osamosvojitvi Slovenije igrali v najmočnejšem rangu tekmovanja. V konkurenci 21-tih moštev so Domžalčani dosegli skromno 19. mesto, kar je pomenilo izpad v drugo ligo. Tudi v drugoligaški konkurenci Domžalčanom ni šlo najbolje. Kljub velikim prizadevanjem vodstva kluba, predvsem predsednika Toneta Hribarja, se moštvo ni moglo prebiti iz povprečja drugoligašev. Iz leta v leto so si Domžalčani prizadevali napredovati v elitno slovensko ligo in naposled, v sezoni 1997/98, ko je predsedniško mesto že prevzel Stane Oražem, jim je to tudi končno uspelo. Prvenstvo so končali na tretjem mestu, napredovanje pa so si priigrali v kvalifikacijah za prvo ligo. V dveh tekmah so bili boljši od SET-a iz Vevč. Trener Ivan Ledenko je ob ponovni uvrstitvi v prvo ligo povedal naslednje: "V letu 1997/98 sem bil trener imenitne ekipe nogometašev, ki so bili vsi po vrsti športu zelo predani športniki, hkrati pa so vsi imeli – kot pravimo – tudi nekaj v glavi. Delali smo – kar se gmotnih pogojev tiče – amatersko, trenirali in trudili pa smo se kot profesionalci. Bilo je leto, v katerem smo želeli biti pod vrhom lestvice, samo smo vrnitev v slovensko ligo načrtovali šele leto kasneje. Zgodilo pa se je, da se nam je ponudila priložnost – in izkoristili smo jo. S SET-Vevče smo na Kodeljevem v kvalifikacijah premagali s 3:1, v Domžalah pa je bil izid 1:1. Nikoli ne bom pozabil tistega veselega in za trenerja najlepšega trenutka, ko nas je prišla pozdravit celo domžalska godba."
Preboj v 1. slovensko nogometno ligo, sezona 1997/1998
Zgoraj od leve proti desni: trener Ivo Ledenko, Klešnik, Antič, Marinšek, Lah, Feigel, Brkič, Šabotič, Birjukov, Žinič, Perkovič, Mrak, Kos, Karadžić
Spodaj: Dolenc, Završan, Sulejmani, Šalja, Pipan, Škof, pomočnik trenerja Hribar, Avguštin, Mesesnel
Domžalčani so naslednje tri sezone dokaj uspešno nastopali v prvi slovenski ligi, saj so v dvanajst članski ligi končali na osmem, devetem in desetem mestu. Posebno potrditev Domžalskemu nogometu je priznala tudi Nogometna zveza Slovenije, ki je 17.8.1999 delegirala reprezentančno tekmo igralcev do 21 let. V sklopu kvalifikacij za uvrstitev na evropsko prvenstvo 2000 sta se ob Kamniški Bistrici pomerili ekipi Slovenije in Albanije. To je bila tudi prva meddržavna nogometna tekma v zgodovini domžalskega nogometa. V sezoni 2001/2002 so Domžalčani ponovno nazadovali v drugo ligo.
Ekipa NK Domžale 2001/2002
Zgoraj z leve proti desni: Tratnjek, Milič, Pandža, Zenkovič, Štromajer, Grešak, Cerar, Kefert, Kneževič, Karadžič, Vujanovič
Sredina: Oražem, Birjukov, Trgo, Arandželovič, Ozren, Brkič, Deisinger, Varga, Klarica, Kondič, Ledenko
Spodaj: Ružnič, Toševski, Plišič, Nadal, Sredojevič, Banič, Maretič, Protega, Klopčič, Jovanovič
Jubilejna 80. sezona domžalskega nogometa se je torej končala klavrno, vendar pa je omogočila določene organizacijske spremembe, ki predstavljajo prelomnico v domžalskem nogometu.
Vir in foto: Nogomet v Domžalah, njegovih osem desetletij, avtor: Matjaž Brojan
> 2008 - 2012 Čas sprememb in osvojitev pokala
> 2002 - 2008 Od 2. lige do naslova državnega prvaka
> 1970 - 1991 NK Domžale do osamosvojitve Slovenije
> 1945 - 1970 Po drugi svetovni vojni
> 1921 - 1940 Pred drugo svetovno vojno